محل ساخت بزرگترین رصدخانه ی جهان انتخاب شد.

روز گذشته مقامات رسمی رصدخانه ی جنوبی اروپا اعلام کردند که محل مورد نظرشان را جهت ساخت رصدخانه ی بسیار عظیم اروپا (E-ELT، European Extremely Large Telescope) انتخاب کرده اند.

البته این مکان به قدری صعب العبور است که شاید تنها هنگام اتمام پروژه دوست داشته باشید به آنجا سفر کنید!

محل منتخب قله ی کوه سرو آرمازونس، یک نقطه ی دورافتاده در مرکز شیلی، است. این قله با ارتفاع 3060 متر در واقع بلندترین مکان جهت ساخت یک رصدخانه نیست؛ چراکه به عنوان مثال رصدخانه های بالای قله ی مانوکیا در هاوایی در ارتفاع 4207 متری از سطح دریا واقع اند

.

قله ی که سرو آرمازونوس با ارتفاع 3060 متر در کویر آتاکامای شیلی واقع است و محل احداث عظیم ترین رصدخانه ی جهان خواهد بود.

اما این روزها انتخاب یک محل مناسب برای ساخت رصدخانه بیشتر به شرایط آن منطقه بستگی دارد تا ارتفاع. پارامترهای اصلی در تعیین مکان مناسب جهت احداث رصدخانه عبارتند از: داشتن بالاترین میزان شب های بدون ابر، ثبات جوی (Seeing)، حجم بخار آب در هوا (جهت مشاهدات فرو سرخ) و البته هزینه های ساخت و اجرای پروژه در مکان مورد نظر. تیم مکان یاب رصدخانه ی جنوبی اروپا چندین سال را صرف بررسی شرایط پنج مکان مورد نظر در شیلی و لاپالما در جزایر قناری کرده اند.

بزرگترین تلسکوپ دنیا با 1 میلیارد یورو بودجه و زمان بندی جهت دریافت اولین نور در سال 2018 در نوع خود واقعا یک هیولاست. آینه ی اصلی این تلسکوپ، متشکل از 1000 آینه ی شش ضلعی که به صورت موزاییکی از درون به همدیگر متصل اند، 42 متر (1650 اینچ) گشودگی خواهد داشت. این در حالیست که آینه ی دوم این تلسکوپ حتی از آینه ی اصلی 200 اینچی تلسکوپ رصدخانه ی هیل بزرگتر خواهد بود.

طرح فعلی رصدخانه ی بسیار عظیم اروپا هنگام اتمام مراحل ساخت؛ که بیش از 90 متر ارتفاع خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این رصدخانه ی عظیم میتوانید این معرفی نامه ی کامل را دریافت نمایید. البته پیشنهاد میکنم به این تصاویر از محل احداث رصدخانه هم نگاهی بیندازید.

 

منبع: اسکای اند تلسکوپ